Firmowy rower - czy można wrzucić zakup roweru w koszty firmy?
Firmowy rower - czy można wrzucić zakup roweru w koszty?

Rower na firmę - czy zakup roweru można rozliczyć jako wydatek?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz dbania o zdrowy styl życia, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup rowerów dla swojej firmy.

Rower na firmę to nie tylko sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, ale również świetny sposób na promowanie proekologicznego wizerunku przedsiębiorstwa. Czy jednak zakup roweru można rozliczyć jako wydatek na firmę?

 

 


Dlaczego rower na firmę?

 

| Oszczędność czasu i pieniędzy

Rower na firmę to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Przemieszczanie się rowerem po mieście jest szybsze niż samochodem, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy korki mogą skutecznie opóźniać dotarcie do celu. Ponadto koszty zakupu i utrzymania roweru są znacznie niższe niż w przypadku samochodu - nie musimy martwić się o paliwo, ubezpieczenie czy kosztowne serwisowanie pojazdu. 

 

 

| Proekologiczny wizerunek firmy

Decydując się na rower na firmę, promujemy również proekologiczny wizerunek naszego przedsiębiorstwa. Taki sposób przemieszczania się świadczy o trosce o środowisko naturalne oraz propagowaniu zdrowego stylu życia. A to jeden z gorących tematów w dzisiejszych czasach. 

  

 

 

Czy rower na firmę można rozliczyć jako wydatek?

| Przepisy prawne

Według obowiązujących przepisów, zakup roweru na firmę można rozliczyć jako wydatek, pod warunkiem że będzie on faktycznie wykorzystywany do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że rower musi przyczyniać się do uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła. 

 

 

| Uzasadnienie zakupu roweru na firmę

Aby móc rozliczyć zakup roweru na firmę, konieczne jest uzasadnienie takiego wydatku. Najczęściej poruszanymi argumentami są: wykorzystanie jednośladu do dojeżdżania na spotkania z klientami, podróżowanie z miejsca zamieszkania do biura czy też realizowanie innych zadań służbowych. Rower na firmę może być wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego pracowników.

 

 

Jak rozliczyć zakup roweru na firmę?

| Wartość roweru a sposób rozliczenia

Sposób rozliczenia zakupu roweru na firmę zależy od jego wartości. Jeśli rower kosztuje nie więcej niż 10.000 zł netto, a przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem VAT, wystarczy jednorazowo zaksięgować zakup w kolumnie 13 Księgi  Przychodów i Rozchodów. Dotyczy ona pozostałych wydatków poniesionych przez firmę.

Jeśli jednak wartość roweru przekracza 10.000 zł netto, konieczne jest uwzględnienie jednośladu w ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas również należy pamiętać o amortyzacji zakupionego roweru

 

 

| Amortyzacja roweru na firmę

W przypadku roweru na firmę o wartości przekraczającej 10.000 zł netto, roczna stawka amortyzacji wynosi 18%. Jeśli jednak przedsiębiorca dopiero rozpoczął prowadzenie działalności lub jest tzw. „małym podatnikiem", może skorzystać z amortyzacji jednorazowej.

 

| Czy można odliczyć VAT od zakupu roweru na firmę?

Podczas zakupu roweru na firmę doliczany jest również podatek od towarów i usług (VAT). Okazuje się, że przedsiębiorcy mogą odliczyć pełny VAT od zakupionego na firmę roweru, pod warunkiem, że rower będzie wykorzystywany do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

 

| Czy serwis też można rozliczyć na firmę?

Jeżeli podczas zakupu roweru rozliczyłeś fakturę na swoją działalność, nic nie stoi na przeszkodzie aby serwisy i inne koszta związane z utrzymaniem pojazdu rozliczać w ten sam sposób. To dodatkowa oszczędność dla Twojej firmy. 

 

 

 

 

Rower na firmę to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą sprawnie i szybko poruszać się po mieście oraz dbać o ekologię i zdrowie swoje oraz swoich pracowników.

Możliwe jest również rozliczenie zakupu roweru jako wydatek na firmę oraz odliczenie pełnej stawki podatku VAT od takiego zakupu. Również późniejsze serwisy i koszta eksploatacyjne podlegają rozliczeniu w ten sam sposób. Warto przemyśleć rower jako środek transportu służbowego - zapytaj swojego księgowego o możliwość rozliczenia zakupu roweru.

 

Dlatego już dziś wzbogać swoją działalność o firmowy rower! Odwiedź nasz sklep stacjonarny lub MyBike.pl gdzie fachowcy pomogą ci wybrać idealny rower dla Ciebie i Twojej firmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl