Jak dbać o nowy rower
Jak dbać o rower

Dowiedz się, jak między serwisami utrzymywać rower w doskonałej formie.

Czuła pielęgnacja roweru pomaga w jego płynnej pracy i zmniejsza ryzyko zaskoczenia przez serwisowe zaniedbanie na drodze lub szlaku. Te trzy proste filmy instruktażowe przeprowadzą Cię przez podstawy pielęgnacji roweru.

Jak umyć rower

Rowery zbierają wszelkiego rodzaju brud, kurz i zanieczyszczenia z dróg i szlaków. Utrzymywanie roweru w czystości zapewnia dłuższą żywotność jego części, a także chroni lakier i poprawia jakość jazdy.

 

Noś odzież, którą możesz pobrudzić. Upewnij się, że używasz odtłuszczacza rowerowego.

Szybkim i łatwym sposobem na odtłuszczenie łańcucha jest użycie odpowiedniego narzędzia do czyszczenia łańcucha. Napełnij zbiornik odtłuszczaczem, załóż narzędzie na łańcuch zgodnie ze wskazówkami i zacznij kręcić pedałami do tyłu. Szczotki dostaną się do wszystkich zakamarków łańcucha, w których gromadzi się brud.

Oczywiście łańcuch można również czyścić bez specjalnego narzędzia. Zamiast niego można użyć szczotki – nawet szczoteczka do zębów lub szczoteczka do paznokci będzie wystarczająca. Nałóż odrobinę odtłuszczacza na szczotkę i przyłóż ją do łańcucha, jednocześnie kręcąc pedałami do tyłu. Dopilnuj, aby wyczyścić zarówno dół, jak i górę łańcucha.

Łańcuch może teraz wyglądać na czysty, ale nadal należy przetrzeć go wodą z mydłem i spłukać. Dzięki temu wszystkie pozostałości odtłuszczacza zostaną usunięte, a świeży smar będzie mógł całkowicie przylgnąć do łańcucha

 

 

Warto wybrać smar, który odpowiada preferowanym warunkom jazdy. Jeśli teren, po którym jeździsz, jest mokry i błotnisty, użyj smaru do mokrych warunków. Takie smary są bardziej wodoodporne i dłużej pozostają na łańcuchu, ale przyciągają kurz i brud w bardziej suchych warunkach. Jeśli jeździsz w suchych warunkach, należy użyć smaru do warunków suchych. Smar do suchych warunków należy nakładać częściej, ale zmniejsza on osadzanie się brudu.

Podczas smarowania łańcucha celem jest wprowadzenie smaru do rolek. Smar pozostawiony na zewnątrz łańcucha będzie tylko zbierać brud podczas jazdy. Wówczas należy znacznie wcześniej odtłuścić i nasmarować łańcuch. Nałóż kropelkę smaru na każdą rolkę, a następnie wytrzyj nadmiar. Po takim smarowaniu rower jest gotowy do jazdy!

 

 

Najpierw dowiedz się, jakie powinno być ciśnienie w oponach. Każda opona Bontrager posiada zalecane ciśnienie początkowe. Zakres zalecanego ciśnienia znajduje się z boku opony. Twój rower jest wyposażony w wentyle typu Schrader lub Presta. Upewnij się, że pompka jest kompatybilna z danym typem wentyla. Jeżeli pompka nie jest kompatybilna z oboma typami wentyli, w lokalnym sklepie rowerowym możesz kupić adapter. Jeżeli wentyle mają nakrętki, odkręć je.

Z wentylem Schrader możesz od razu podłączać pompkę po odkręceniu nakrętki. Przy wentylu Presta najpierw odkręć końcówkę blokującą, aby go otworzyć. Jeżeli jest dostatecznie poluzowana, po naciśnięciu wkładu wentyla nastąpi wypływ powietrza. Zamocuj głowicę pompki na wentylu, wciskając ją w dół najdalej jak to możliwe. Zablokuj głowicę podnosząc dźwignię. Poruszaj głowicą na boki – wentyl w środku nie powinien się poruszać.

Teraz zacznij pompować. Jeżeli podczas pompowania słyszysz dźwięk wydobywającego się na zewnątrz powietrza, głowica pompki nie jest odpowiednio przymocowana do wentyla. Ponownie zamocuj głowicę i spróbuj jeszcze raz. Podczas pompowania kontroluj wskazania manometru. Po osiągnięciu ciśnienia z zakresu na boku opony możesz zakończyć pompowanie. Zwolnij głowicę, wciskając dźwignię w dół, i szybko zdejmij ją z wentyla. Nie zapomnij zamknąć wentylu Presta. Następnie zakręć nakrętki. I tyle, rower jest gotów do jazdy.

 

Sprawdzenie roweru po jego wyczyszczeniu i przed oraz po każdej przejażdżce pozwala uniknąć problemów na trasie i szlaku. Aby łatwiej zapamiętać kroki kontroli, korzystamy z tzw. metody M.

Pierwszym punktem „M” jest koło tylne. Załóż pompkę i upewnij się, że opona jest napompowana do zalecanego ciśnienia wskazanego na ścianie bocznej opony. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, dopompuj do zalecanej wartości. Jeśli korzystasz z opon bezdętkowych, zalecamy dodanie świeżego uszczelniacza co 6 miesięcy.

Sprawdź okładziny hamulcowe pod kątem zużycia. Zakręć kołem w celu upewnienia się, że obraca się swobodnie i nie obciera. Jeśli tak się dzieje i sprawdzono, że koło osadzone jest poprawnie w hakach, może być niezbędna regulacja hamulców.

Przechodzimy do siodełka. Spróbuj obrócić je w jedną i w drugą stronę. Upewnij się, że zacisk sztycy jest dobrze zaciśnięty i pewnie trzyma siodełko oraz sztycę podsiodłową. Z rowerem stojącym na ziemi, upuść jego tył z wysokości kostki. Posłuchaj, czy nic nie grzechocze, nie stuka, czy nie pojawiają się inne dziwne dźwięki. Może to oznaczać, że coś jest luźne lub zużyte i należy wykonać serwis w lokalnym sklepie.

Przechodząc do korby, obróć oba pedały i posłuchaj pod kątem skrzypnięć lub innych dźwięków. Dodatkowo, chwyć oba pedały i poruszaj je z boku na bok. Sprawdzasz w ten sposób, czy w pedałach lub korbie nie występuje luz. Obróć korbę do tyłu i posłuchaj pod kątem skrzypnięć lub pisków z łańcucha lub z przerzutek. Głośno pracujący łańcuch może oznaczać konieczność nasmarowania, ale z hałasem podczas przerzucania należy zazwyczaj zwrócić się do sklepu.

Przejdź do kierownicy. Z rowerem stojącym na ziemi podnieś i upuść przód z wysokości kostki. Posłuchaj, czy nic nie grzechocze, nie stuka, czy nie pojawiają się inne dziwne dźwięki, identycznie jak w przypadku koła tylnego. Spróbuj obrócić kierownicę, by upewnić się, że mostek i kierownica są dobrze zamocowane. Sprawdź okładziny hamulcowe pod kątem zużycia i na koniec pociągnij dźwignię, aby upewnić się, że hamulce zaciskają się bez całkowitego dociśnięcia dźwigni do kierownicy.

Ostatni punkt to koło przednie. Powtórz proces zastosowany w przypadku koła tylnego. Napompuj opony, sprawdź uszczelniacz w przypadku montażu bezdętkowego, sprawdź okładziny i zakręć kołem w celu upewnienia się, że obraca się swobodnie i nie obcierają hamulce. Jeśli tak się dzieje i sprawdzono, że koło osadzone jest poprawnie w hakach, może być niezbędna regulacja hamulców.

 

Źródło www.trekbikes.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl